The Hyosung XRX 125 is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8500 RPM, 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
During extended trips, the tank size is an important consideration. The Hyosung XRX 125 comes with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, ensuring excellent range for your rides.
Regular maintenance is important for keeping your Hyosung XRX 125 operating reliably. Common service items consist of fuel filters. By using genuine parts, your XRX 125 will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |