The Daelim NS 125 DLX is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 12.30 HP (9.0 kW and a top speed of 106.0 km/h (65,57 mph)
When riding, the gas tank is an important consideration. The Daelim NS 125 DLX is equipped with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, providing reliable range during your journeys.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Daelim NS 125 DLX performing at its best. Essential service parts comprise clutch plates. With regular servicing, your NS 125 DLX will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Daelim NS 125 DLX Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 12.30 HP (9.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 106.0 km/h (65,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 1970 mm (77,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |