The Piaggio XEvo 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 21.72 HP (15,82 kW)) @ 8250 RPM, 20.20 Nm (2,09 kgf-m or 14,83 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 128.0 km/h (79,10 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a critical factor. The Piaggio XEvo 250 includes a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, ensuring efficient efficiency for your adventures.
Proper upkeep is key to maintain your Piaggio XEvo 250 in top condition. Regular replacement items include batteries. By using genuine parts, your XEvo 250 will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Piaggio XEvo 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 21.72 HP (15,82 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 20.20 Nm (2,09 kgf-m or 14,83 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 128.0 km/h (79,10 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |