The Keeway ATV Dragon 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.70 ccm (15,16 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.80 HP (8,56 kW)) @ 6200 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 4800 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
When riding, the tank size is a critical aspect. The Keeway ATV Dragon 250 comes with a 9.30 litres (2,45 gallons) fuel tank, delivering reliable performance during your journeys.
Routine service is crucial to keep your Keeway ATV Dragon 250 in top condition. Common service items comprise oil filters. Through proper maintenance, your ATV Dragon 250 will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.70 ccm (15,16 cubic inches) |
| Power: | 11.80 HP (8,56 kW)) @ 6200 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 4800 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.30 litres (2,45 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | 1970 mm (77,21 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |