The Veli King 50 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8000 RPM, 4.06 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 50.0 km/h (30,94 mph)
During extended trips, the fuel system is a critical factor. The Veli King 50 includes a 6.55 litres (1,72 gallons) fuel tank, providing reliable range for your adventures.
Scheduled maintenance is key to maintain your Veli King 50 running smoothly. Common service items comprise air filters. With the right parts, your King 50 will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 4.06 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.55 litres (1,72 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |