The Fantic Coach 250 is a 4 stroke, Trial bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.00 HP (11,64 kW)) @ 5500 RPM, 28.40 Nm (2,89 kgf-m or 20,80 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary for ensuring your Fantic Coach 250 running smoothly. Common service items consist of oil filters. By using genuine parts, your Coach 250 can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 16.00 HP (11,64 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 28.40 Nm (2,89 kgf-m or 20,80 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 86.0 kg (188,65 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |