The Izuka S125B is a 4 stroke, Scooter bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.00 HP (5.1 kW and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a critical feature. The Izuka S125B is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, giving efficient fuel economy for your adventures.
Preventative care is essential to maintain your Izuka S125B in top condition. Popular maintenance parts comprise brake pads. With regular servicing, your S125B will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 7.00 HP (5.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 114.0 kg (250,04 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |