The Honda CB 500 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 57.00 HP (41,39 kW)) @ 9500 RPM, 34.70 Nm (3,48 kgf-m or 25,47 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 193.0 km/h (119,30 mph)
When out on the road, the fuel system is an important consideration. The Honda CB 500 is fitted with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, giving efficient mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is essential to keep your Honda CB 500 in top condition. Frequently replaced components consist of sprockets. By using genuine parts, your CB 500 will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda CB 500 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 17 57H and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 65H so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 57.00 HP (41,39 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 34.70 Nm (3,48 kgf-m or 25,47 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 193.0 km/h (119,30 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1999 |
| Weight: | 173.0 kg (379,49 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Nissin 2-piston sliding caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Brembo single piston sliding caliper |