The UM Xpeed 250i is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 24.00 HP (17,41 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important feature. The UM Xpeed 250i comes with a 10.97 litres (2,89 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, ensuring consistent range on the road.
Regular maintenance is essential to keep your UM Xpeed 250i in peak form. Frequently replaced components include oil filters. Through proper maintenance, your Xpeed 250i can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for UM Xpeed 250i Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 13 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 24.00 HP (17,41 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.97 litres (2,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 164.7 kg (361,19 pounds) |
| Length: | 2108 mm (82,59 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |