The Benelli TnT Titanium is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 135.44 HP (98,41 kW)) @ 9250 RPM, 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential factor. The Benelli TnT Titanium comes with a fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, offering consistent range for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Benelli TnT Titanium performing at its best. Common service items involve brake pads. With the right parts, your TnT Titanium will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Benelli TnT Titanium Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 135.44 HP (98,41 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |