The Buell Blast is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 492.00 ccm (29,87 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 34.00 HP (24,68 kW)) @ 6500 RPM, 40.68 Nm (4,08 kgf-m or 29,85 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important aspect. The Buell Blast is fitted with a 10.60 litres (2,79 gallons) fuel tank, ensuring efficient performance for your rides.
Scheduled maintenance is essential for ensuring your Buell Blast in top condition. Essential service parts comprise air filters. With regular servicing, your Blast will sustain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Buell Blast Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 492.00 ccm (29,87 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24,68 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 40.68 Nm (4,08 kgf-m or 29,85 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.60 litres (2,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 163.3 kg (358,20 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |