The Triumph Thunderbird Sport is a 4 stroke, Classic bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three type of engine.
This engine has 82.00 HP (59,60 kW)) @ 8500 RPM, 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key consideration. The Triumph Thunderbird Sport comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, providing good mileage for your adventures.
Routine service is crucial for maintaining your Triumph Thunderbird Sport running smoothly. Regular replacement items include sprockets. By using genuine parts, your Thunderbird Sport can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Triumph Thunderbird Sport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - R 17 and the Rear Tyre size is 160/70 - R 17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 82.00 HP (59,60 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 224.0 kg (491,33 pounds) |
| Length: | 2320 mm (90,84 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |