The Kawasaki ZL 600 Eliminator is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 592.00 ccm (35,94 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 10500 RPM, 45.10 Nm (4,58 kgf-m or 33,13 ft.lbs) @ 7800 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is essential for keeping your Kawasaki ZL 600 Eliminator in peak form. Popular maintenance parts involve air filters. Through proper maintenance, your ZL 600 Eliminator will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 592.00 ccm (35,94 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 45.10 Nm (4,58 kgf-m or 33,13 ft.lbs) @ 7800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |