The Harley Davidson FLSTC Softail is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential feature. The Harley Davidson FLSTC Softail features a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, delivering good efficiency for your rides.
Preventative care is essential for keeping your Harley Davidson FLSTC Softail in peak form. Regular replacement items comprise clutch plates. By using genuine parts, your FLSTC Softail will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FLSTC Softail Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 326.0 kg (715,11 pounds) |
| Length: | 2405 mm (94,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |