The Tank Sports Urban Viaggio 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and a top speed of 109.4 km/h (67,66 mph)
When out on the road, the fuel capacity is an important factor. The Tank Sports Urban Viaggio 150 includes a 3.78 litres (1,00 gallons) fuel tank, ensuring good efficiency during your journeys.
Regular maintenance is vital to keep your Tank Sports Urban Viaggio 150 performing at its best. Regular replacement items involve batteries. Using quality components, your Urban Viaggio 150 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Urban Viaggio 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 109.4 km/h (67,66 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.78 litres (1,00 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 103.9 kg (227,86 pounds) |
| Length: | 1753 mm (68,66 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |