The Lifan LF50QT 2A Metro is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an important feature. The Lifan LF50QT 2A Metro is fitted with a 3.70 litres (0,98 gallons) fuel tank, offering good performance during your journeys.
Proper upkeep is essential to maintain your Lifan LF50QT 2A Metro operating reliably. Frequently replaced components consist of oil filters. Through proper maintenance, your LF50QT 2A Metro will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.70 litres (0,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |