The Harley Davidson FLSTF Fat Boy Peace Officer is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the fuel system is a key factor. The Harley Davidson FLSTF Fat Boy Peace Officer is equipped with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, delivering consistent fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Harley Davidson FLSTF Fat Boy Peace Officer in peak form. Essential service parts consist of sprockets. With regular servicing, your FLSTF Fat Boy Peace Officer will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLSTF Fat Boy Peace Officer Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 140/75 - R17 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 123.39 Nm (12,54 kgf-m or 90,55 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 314.8 kg (690,53 pounds) |
| Length: | 2395 mm (93,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |