The Bajaj Chetak is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 145.45 ccm (8,84 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 5500 RPM, 10.80 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical factor. The Bajaj Chetak is fitted with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, delivering good fuel economy during your journeys.
Preventative care is vital for ensuring your Bajaj Chetak in top condition. Frequently replaced components comprise spark plugs. With regular servicing, your Chetak will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 145.45 ccm (8,84 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 10.80 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1770 mm (69,35 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |