The MV Agusta F4 1000 Mamba is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 163.60 HP (118,80 kW)) @ 11750 RPM, 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 10200 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important feature. The MV Agusta F4 1000 Mamba comes with a 18.47 litres (4,86 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, giving efficient mileage on the road.
Scheduled maintenance is vital to maintain your MV Agusta F4 1000 Mamba performing at its best. Essential service parts comprise batteries. Using quality components, your F4 1000 Mamba can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for MV Agusta F4 1000 Mamba Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 163.60 HP (118,80 kW)) @ 11750 RPM |
| Torque: | 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 10200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.47 litres (4,86 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 191.9 kg (420,89 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |