The Kawasaki Eliminator 600 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 593.00 ccm (36,00 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 10500 RPM, 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 7800 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Kawasaki Eliminator 600 in top condition. Popular maintenance parts include drive chains. With regular servicing, your Eliminator 600 can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 593.00 ccm (36,00 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 7800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |