The Tank Sports TKX 200 is a 4 stroke, Motocross bike with a Air cooled 200.00 ccm (12,14 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.00 HP (8.0 kW and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Tank Sports TKX 200 running smoothly. Essential service parts consist of spark plugs. Through proper maintenance, your TKX 200 will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports TKX 200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/100 - 19 and the Rear Tyre size is 90/100 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 200.00 ccm (12,14 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (8.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 113.4 kg (248,75 pounds) |
| Length: | 1854 mm (72,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |