The Moto Guzzi V11 Ballabio is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 90.00 HP (65,37 kW)) @ 8200 RPM, 94.10 Nm (9,55 kgf-m or 69,05 ft.lbs) @ 5400 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key consideration. The Moto Guzzi V11 Ballabio includes a 20.70 litres (5,44 gallons) fuel tank, providing consistent efficiency on the road.
Proper upkeep is vital to keep your Moto Guzzi V11 Ballabio performing at its best. Essential service parts include batteries. With regular servicing, your V11 Ballabio will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 90.00 HP (65,37 kW)) @ 8200 RPM |
| Torque: | 94.10 Nm (9,55 kgf-m or 69,05 ft.lbs) @ 5400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.70 litres (5,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |