The Ecosse Heretic is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1966.57 ccm (119,40 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 174.33 HP (127.2 kW, 137.00 Nm (14.0 kgf-m or 101.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical factor. The Ecosse Heretic is fitted with a fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, offering optimal performance for your adventures.
Regular maintenance is key to keep your Ecosse Heretic in peak form. Essential service parts consist of brake pads. Using quality components, your Heretic will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ecosse Heretic Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/70 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1966.57 ccm (119,40 cubic inches) |
| Power: | 174.33 HP (127.2 kW |
| Torque: | 137.00 Nm (14.0 kgf-m or 101.1 ft.lbs |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 205.0 kg (449,74 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 6-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |