The Factory Bike Desert SM 250 is a 2 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 249.80 ccm (15,16 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36.5 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical feature. The Factory Bike Desert SM 250 features a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank, providing optimal performance for your adventures.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Factory Bike Desert SM 250 running smoothly. Common service items include sprockets. With regular servicing, your Desert SM 250 will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Factory Bike Desert SM 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 140/80 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.80 ccm (15,16 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |