The Xmotos XB 21 is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.48 HP (2,49 kW)) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important factor. The Xmotos XB 21 comes with a 3.00 litres (0,79 gallons) fuel tank, providing good efficiency on the road.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Xmotos XB 21 running smoothly. Popular maintenance parts involve fuel filters. With regular servicing, your XB 21 can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 3.48 HP (2,49 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.00 litres (0,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 50.0 kg (109,65 pounds) |
| Length: | 1320 mm (51,74 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |