The Suzuki DR 350 SE is a 4 stroke, Enduro bike with a 349.00 ccm (21,19 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 30.10 HP (21,89 kW)) @ 7600 RPM, 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 6200 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is key for keeping your Suzuki DR 350 SE in top condition. Regular replacement items include oil filters. Through proper maintenance, your DR 350 SE can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 349.00 ccm (21,19 cubic inches) |
| Power: | 30.10 HP (21,89 kW)) @ 7600 RPM |
| Torque: | 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 6200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |