The Skyteam Aero 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.90 HP (2.8 kW and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For longer journeys, the gas tank is an important consideration. The Skyteam Aero 50 comes with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is important for ensuring your Skyteam Aero 50 running smoothly. Common service items involve fuel filters. With regular servicing, your Aero 50 can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 3.90 HP (2.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 86.0 kg (188,65 pounds) |
| Length: | 1840 mm (72,04 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |