The Kawasaki KLE 500 is a 4 stroke, Enduro bike with a 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7500 RPM, 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 137.0 km/h (84,67 mph)
When out on the road, the gas tank is an essential aspect. The Kawasaki KLE 500 is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, delivering efficient fuel economy for your adventures.
Preventative care is essential to keep your Kawasaki KLE 500 in top condition. Popular maintenance parts consist of oil filters. Using quality components, your KLE 500 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki KLE 500 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - S21 and the Rear Tyre size is 130/80 - S17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 137.0 km/h (84,67 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |