The Buell M2 Cyclone is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 93.50 HP (67,86 kW)) @ 6100 RPM, 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 5600 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
When out on the road, the tank size is an important consideration. The Buell M2 Cyclone includes a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, providing optimal mileage during your journeys.
Routine service is necessary for ensuring your Buell M2 Cyclone operating reliably. Frequently replaced components comprise batteries. Through proper maintenance, your M2 Cyclone will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) |
| Power: | 93.50 HP (67,86 kW)) @ 6100 RPM |
| Torque: | 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 5600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |