The Yamaha XV 535 DX Virago is a 4 stroke, Custom bike with a 535.00 ccm (32,49 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 44.00 HP (31,94 kW)) @ 7500 RPM, 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 155.0 km/h (95,82 mph)
During extended trips, the fuel system is a critical feature. The Yamaha XV 535 DX Virago comes with a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank, delivering excellent range for your rides.
Proper upkeep is key to keep your Yamaha XV 535 DX Virago operating reliably. Frequently replaced components consist of spark plugs. Through proper maintenance, your XV 535 DX Virago will sustain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 535.00 ccm (32,49 cubic inches) |
| Power: | 44.00 HP (31,94 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 155.0 km/h (95,82 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |