The Ducati Monster 1000 S is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 992.00 ccm (60,23 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 94.00 HP (68,26 kW)) @ 8000 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential feature. The Ducati Monster 1000 S is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, offering consistent efficiency for your adventures.
Routine service is necessary to keep your Ducati Monster 1000 S running smoothly. Common service items comprise batteries. Using quality components, your Monster 1000 S can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster 1000 S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 94.00 HP (68,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |