The Skyteam ST125 11 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.70 HP (4,88 kW)) @ 5500 RPM, 7.30 Nm (0,70 kgf-m or 5,37 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 82.0 km/h (50,75 mph)
During extended trips, the gas tank is a critical aspect. The Skyteam ST125 11 includes a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel management system, delivering consistent efficiency during your journeys.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Skyteam ST125 11 in top condition. Popular maintenance parts involve batteries. With the right parts, your ST125 11 will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Skyteam ST125 11 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 7.0 - 10 and the Rear Tyre size is 7.0 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4,88 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 7.30 Nm (0,70 kgf-m or 5,37 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 82.0 km/h (50,75 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 88.0 kg (193,03 pounds) |
| Length: | 1725 mm (67,56 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |