The Suzuki Bandit 650 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 656.00 ccm (39,83 cubic inches) In-line six type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 78.00 HP (56,62 kW)) @ 10100 RPM, 59.20 Nm (5,97 kgf-m or 43,48 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential feature. The Suzuki Bandit 650 includes a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, delivering consistent performance on the road.
Routine service is essential to keep your Suzuki Bandit 650 in top condition. Essential service parts include clutch plates. With the right parts, your Bandit 650 will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line six |
|---|---|
| Displacement: | 656.00 ccm (39,83 cubic inches) |
| Power: | 78.00 HP (56,62 kW)) @ 10100 RPM |
| Torque: | 59.20 Nm (5,97 kgf-m or 43,48 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 201.0 kg (440,88 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |