The Benelli Pepe 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6250 RPM, 4.20 Nm (0,40 kgf-m or 3,08 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key feature. The Benelli Pepe 50 comes with a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank, giving efficient performance for your adventures.
Scheduled maintenance is key for keeping your Benelli Pepe 50 operating reliably. Regular replacement items include spark plugs. With the right parts, your Pepe 50 can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Benelli Pepe 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 16 and the Rear Tyre size is 2.75 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 4.20 Nm (0,40 kgf-m or 3,08 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 7.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 82.0 kg (179,90 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |