The Honda SFX 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.40 HP (3,88 kW)) @ 7000 RPM, 5.80 Nm (0,60 kgf-m or 4,28 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a critical factor. The Honda SFX 50 is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, ensuring good efficiency on the road.
Proper upkeep is vital for maintaining your Honda SFX 50 operating reliably. Popular maintenance parts comprise sprockets. By using genuine parts, your SFX 50 can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda SFX 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 10 and the Rear Tyre size is 100/80 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 5.40 HP (3,88 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.80 Nm (0,60 kgf-m or 4,28 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 71.0 kg (155,72 pounds) |
| Length: | 1720 mm (67,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |