The Jawa 350 Tramp is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 350.00 ccm (21,25 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 23.00 HP (16,72 kW)) @ 5250 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4750 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is essential for maintaining your Jawa 350 Tramp in peak form. Frequently replaced components consist of batteries. By using genuine parts, your 350 Tramp can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 350.00 ccm (21,25 cubic inches) |
| Power: | 23.00 HP (16,72 kW)) @ 5250 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |