The Highland 450 MX is a 4 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 449.00 ccm (27,26 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 55.65 HP (40,40 kW)) @ 8500 RPM, 51.10 Nm (5,17 kgf-m or 37,51 ft.lbs) @ 7300 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important consideration. The Highland 450 MX comes with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, giving efficient performance on the road.
Preventative care is vital for keeping your Highland 450 MX operating reliably. Popular maintenance parts consist of batteries. With regular servicing, your 450 MX will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27,26 cubic inches) |
| Power: | 55.65 HP (40,40 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 51.10 Nm (5,17 kgf-m or 37,51 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |