The Suzuki DR 650 RSE is a 4 stroke, Enduro bike with a 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 43.80 HP (31,84 kW)) @ 6400 RPM, 56.60 Nm (5,77 kgf-m or 41,49 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital for ensuring your Suzuki DR 650 RSE running smoothly. Popular maintenance parts include air filters. With regular servicing, your DR 650 RSE will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 43.80 HP (31,84 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 56.60 Nm (5,77 kgf-m or 41,49 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |