The Hyosung GV 125 Aquila is a 4 stroke, Custom bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 10300 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 1000 RPM and a top speed of 110.0 km/h (68,06 mph)
When out on the road, the tank size is a critical consideration. The Hyosung GV 125 Aquila is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, providing consistent performance during your journeys.
Scheduled maintenance is important to keep your Hyosung GV 125 Aquila running smoothly. Regular replacement items include fuel filters. With regular servicing, your GV 125 Aquila can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 10300 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 1000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 110.0 km/h (68,06 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |