The Xmotos XB 80 is a 4 stroke, Enduro bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.71 HP (6,37 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital to maintain your Xmotos XB 80 performing at its best. Common service items involve spark plugs. By using genuine parts, your XB 80 will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.71 HP (6,37 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 66.0 kg (144,77 pounds) |
| Length: | 1590 mm (62,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |