The Harley Davidson XL 53C Sportster Custom 53 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 883.00 ccm (53,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key factor. The Harley Davidson XL 53C Sportster Custom 53 includes a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, ensuring excellent mileage on the road.
Scheduled maintenance is essential for ensuring your Harley Davidson XL 53C Sportster Custom 53 in peak form. Frequently replaced components consist of batteries. With regular servicing, your XL 53C Sportster Custom 53 will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.00 ccm (53,61 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 4400 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 245.0 kg (537,40 pounds) |
| Length: | 2245 mm (87,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |