The Rhino Hunter Softail STP 003 is a 4 stroke, Custom bike with a 250.00 ccm (15,18 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 17.00 HP (12,34 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital to keep your Rhino Hunter Softail STP 003 in peak form. Regular replacement items comprise spark plugs. With regular servicing, your Hunter Softail STP 003 will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12,34 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 190.5 kg (417,90 pounds) |
| Length: | 2642 mm (103,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |