The KTM 660 SMC is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 654.00 ccm (39,71 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 28.16 HP (20,50 kW)) @ 6250 RPM, 42.50 Nm (4,28 kgf-m or 31,14 ft.lbs) @ 3250 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important aspect. The KTM 660 SMC is equipped with a 9.20 litres (2,42 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel injection system, offering reliable fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary to keep your KTM 660 SMC operating reliably. Frequently replaced components include clutch plates. With the right parts, your 660 SMC will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for KTM 660 SMC Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39,71 cubic inches) |
| Power: | 28.16 HP (20,50 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 42.50 Nm (4,28 kgf-m or 31,14 ft.lbs) @ 3250 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.20 litres (2,42 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 138.0 kg (302,68 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |