The Harley Davidson XL883 Sportster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 882.66 ccm (53,59 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the gas tank is a critical feature. The Harley Davidson XL883 Sportster features a 12.49 litres (3,28 gallons) fuel tank, giving consistent range on the road.
Proper upkeep is crucial to keep your Harley Davidson XL883 Sportster in top condition. Essential service parts comprise brake pads. Through proper maintenance, your XL883 Sportster will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson XL883 Sportster Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53,59 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 74.58 Nm (7,56 kgf-m or 54,73 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.49 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 255.4 kg (560,19 pounds) |
| Length: | 2289 mm (89,65 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Single-piston |