The Harley Davidson FLSTSB Softail Cross Bones is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel system is a critical feature. The Harley Davidson FLSTSB Softail Cross Bones is fitted with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, giving good mileage for your adventures.
Routine service is vital to keep your Harley Davidson FLSTSB Softail Cross Bones in peak form. Popular maintenance parts involve sprockets. Using quality components, your FLSTSB Softail Cross Bones can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLSTSB Softail Cross Bones Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 120.00 Nm (12,14 kgf-m or 88,06 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 318.0 kg (697,59 pounds) |
| Length: | 2330 mm (91,24 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |