The Yamaha TT 600 RE is a 4 stroke, Enduro bike with a 595.00 ccm (36,13 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 42.20 HP (30,65 kW)) @ 6500 RPM, 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical aspect. The Yamaha TT 600 RE comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and features a OHC fuel management system, providing efficient range during your journeys.
Preventative care is necessary for maintaining your Yamaha TT 600 RE operating reliably. Essential service parts comprise spark plugs. Through proper maintenance, your TT 600 RE will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 595.00 ccm (36,13 cubic inches) |
| Power: | 42.20 HP (30,65 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 153.0 kg (335,61 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |