The Italjet Torpedo 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.04 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.12 HP (7.4 kW, 5.00 Nm (0.5 kgf-m or 3.7 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key factor. The Italjet Torpedo 125 includes a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, delivering efficient performance for your rides.
Preventative care is vital to keep your Italjet Torpedo 125 running smoothly. Essential service parts comprise batteries. With regular servicing, your Torpedo 125 will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Italjet Torpedo 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 14 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.04 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.12 HP (7.4 kW |
| Torque: | 5.00 Nm (0.5 kgf-m or 3.7 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |