The KTM 660 LC4 Rally Factory Replica is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 654.00 ccm (39,71 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 65.00 HP (47,16 kW)) @ 7500 RPM, 69.50 Nm (7,06 kgf-m or 51,04 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important aspect. The KTM 660 LC4 Rally Factory Replica includes a 48.00 litres (12,62 gallons) fuel tank, giving excellent range during your journeys.
Scheduled maintenance is key for maintaining your KTM 660 LC4 Rally Factory Replica in top condition. Regular replacement items include spark plugs. By using genuine parts, your 660 LC4 Rally Factory Replica can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for KTM 660 LC4 Rally Factory Replica Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 140/90 - 18 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39,71 cubic inches) |
| Power: | 65.00 HP (47,16 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 69.50 Nm (7,06 kgf-m or 51,04 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 48.00 litres (12,62 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 162.0 kg (355,31 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |