The Honda XL 700 V Transalp is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 680.20 ccm (41,30 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 59.13 HP (42,98 kW)) @ 7750 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential consideration. The Honda XL 700 V Transalp is equipped with a 17.50 litres (4,60 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, giving excellent range during your journeys.
Preventative care is vital for ensuring your Honda XL 700 V Transalp running smoothly. Regular replacement items comprise air filters. By using genuine parts, your XL 700 V Transalp can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Honda XL 700 V Transalp Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - R19 and the Rear Tyre size is 130/80 - R17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 680.20 ccm (41,30 cubic inches) |
| Power: | 59.13 HP (42,98 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.50 litres (4,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 218.0 kg (478,20 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |