The Peugeot Ludix One Dual Seat is a 2 stroke, Scooter bike with a 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
When out on the road, the gas tank is an important feature. The Peugeot Ludix One Dual Seat includes a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, ensuring good mileage for your rides.
Proper upkeep is key for keeping your Peugeot Ludix One Dual Seat performing at its best. Common service items involve sprockets. Through proper maintenance, your Ludix One Dual Seat can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Peugeot Ludix One Dual Seat Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 10 and the Rear Tyre size is 90/90 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 66.0 kg (144,77 pounds) |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). 110mm dia |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). 110mm dia |